ژاپن مدال‌های المپیک ۲۰۲۰ را از زباله می‌سازد
۴ (۱۰۰%) ۳ votes

ژاپن مدال‌های المپیک ۲۰۲۰ را از زباله می‌سازد

ژاپن مدال‌های المپیک ۲۰۲۰ را از زباله می‌سازد

بر اساس اعلام سایت بازی های المپیک، ژاپن متعهد شده که ۸ تن از فلزات به کار رفته در تلفن های هوشمند و دیکر محصولات الکترونیک مستعمل را بازیافت کند و آنها را به ۵ هزار مدال طلا، نقره و برونزی که قرار است در مسابقات المپیک توزیع شود، تبدیل نماید.

این ابتکار که پروژه مدال توکیو ۲۰۲۰ نامگذاری شده، بخشی از تلاش های ژاپن برای مقابله با بحران جهانی «زباله های الکترونیک» است. هرچند ژاپن تنها یک دهم از جمعیت چین را داراست، اما بر اساس آمارهای دانشگاه سازمان ملل در زمینه پایش زباله های الکترونیکی، این کشور در زمینه تولید زباله های الکترونیکی بعد از چین در رتبه دوم جای دارد. تنها در سال ۲۰۱۱ میلادی، ۳۶.۳۹ میلیون دستگاه تلفن همراه در ژاپن تولید شد و تنها ۷.۶۲ میلیون دستگاه یعنی ۲۰.۹ درصد توسط شبکه بازیافت تلفن های همراه جمع آوری شد. این شبکه متشکل از ۹ هزار مرکز خرده فروشی است که قطعات گوشی های همراه مستعمل را جمع آوری می کند.

این موضوع در حال تبدیل شدن به یک مشکل جدی در قاره آسیاست و حجم زباله های الکترونیکی در ۵ ساله منتهی به ۲۰۱۵، رشدی ۶۳ درصدی را شاهد بوده است.

بر اساس پیش بینی ها، میزان زباله های الکترونیکی در کل جهان تا سال ۲۰۱۸ به ۴۹.۸ میلیون تن خواهد رسید و نرخ رشد جهانی ۴ تا ۵ درصد خواهد بود. زباله های الکترونیکی تولیدی چین در فاصله سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ با رشد ۱۰۷ درصدی به ۶.۷ میلیون تن رسیده است.