بی فکرانه ترین استراتژی در مدیریت پسماند تهران
۴ (۱۰۰%) ۳ votes

عصراقتصاد: پسماند از منظر سازمان محیط زیست در زمره فن آوری های  اقتصادی و علمی دیده شده است. امروزه صنعت بازیافت عنصری مهم در اقتصاد کشور ها محسوب می شود. و در صورت مدیریت کامل  می شود و با اجرای آموزش  در پسماند و تفکیک از مبدا می توان به استفاده مجدد از پلاستیک و کاغذ دست یافت.

همچنین مدیریت پسماند در ایجاد اشتغال نیز موثر است زیرا پسماند جنبه اقتصادی و اجتماعی  و محیط زیستی دارد.

سعید متصدی معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در نشست خبری روز گذشته که به مناسبت هفته محیط زیست برگزار شد، با بیان اینکه متاسفانه مدیریت پسماند شهر تهران بسیار ناکارآمد است، گفت: در شهری همچون تهران با تولید بیش از ۷ هزار تن زباله در روز، تنها ۴ تا ۵ درصد تفکیک زباله صورت می پذیرد و این بی فکرانه ترین استراتژی مدیریت پسماند است.

متصدی افزود: حتی اگر ادعای تفکیک زباله در محل دفن را بپذیریم باید بگویم که این کار بزرگترین اشتباه است زیرا محل دفن بزرگترین منبع آلایندگی است.

عدم ارائه مجوز به نیروگاه هایی با راندمان کمتر از ۵۰ درصد

وی گفت: از سال ۹۲ تا کنون به هیچ نیروگاهی با راندمان کمتر از ۵۰ درصد مجوز فعالیت نداده ایم و اگر نیروگاهی مجوز فعالیت کسب کرده است دارای توربین کلاس F بوده که به معنای راندمان انرژی بالای ۵۸ درصد است.

متصدی گفت: یکی از مهم ترین راهبردهای معاونت انسانی در دولت یازدهم، بهره گیری از فناوری های محیط زیستی است به نحوی که امروز صنعتی که مطابق استانداردهای روز و سازگار با محیط زیست نباشد، مجوزی برای فعالیت از سازمان حفاظت محیط زیست کسب نمی کند.

متصدی ادامه داد: هم اکنون نیروگاه های کشور از کمترین میزان مصرف آب برخوردار هستند و این به معنای حفاظت و استفاده پایدار از منابع کشور است.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه وقتی در تهران شاهد سوء مدیریت و عدم تفکیک زباله‌ها هستیم، در سایر شهرها هم می‌توانیم انتظار چنین مسائلی را داشته باشیم، گفت: از همین رو تقریبا شهردار هیچ کدام از شهرداری ‌های شمال کشور را نمی‌بینیم که برای آن ها در دادگاه پرونده ای در خصوص مدیریت پسماند تشکیل نشده باشد.

نخستین گام در زمینه مدیریت درست پسماند، تفکیک زباله از مبدأ است

متصدی ضمن انتقاد از ضعف شدید مدیریت پسماند در شهرداری ها بر ضرورت رفع این نقص تاکید کرد و گفت: در تلاش هستیم تا مدیریت پسماند شهری را به اولویت نخست و اصلی شهرداری های سراسر کشور تبدیل کنیم و نخستین گام در این مسیر، تفکیک زباله است زیرا تفکیک و بازیافت زباله به معنای بازیافت سرمایه و جبران هزینه های مدیریت پسماند است.

این مقام مسئول با اعلام خبر واگذاری و آماده سازی ۹ مرکز پسماند ویژه در کشور برای دریافت پسماندهای ویژه، گفت: استان‌های آذربایجان شرقی، قزوین، یزد و اصفهان از جمله استان‌هایی هستند که این مراکز در آن ها قرار خواهند داشت.

متصدی ادامه داد: همچنین در شهر تهران که تا کنون مکانی برای پسماندهای ویژه بیمارستانی نبود، به رغم آنکه مرکز هوشنگ آباد در محدوده شعاع ۱۲۰ کیلومتری قرار دارد و استقرار صنایع در این محدوده ممنوع اعلام شده است، نظر به اهمیت موضوع، دولت اجازه فعالیت به این مرکز در داخل شعاع ۱۲۰ کیلومتری را داد.

ممنوعیت ترانزیت پسماند ویژه و خطرناک در کشور

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست اشاره ای هم به برخی دیگر از اقدام های صورت گرفته در این زمینه داشت و افزود: دولت یازدهم در زمینه باطری‌های فرسوده که نقش زیادی در آلودگی‌ها دارند موفق شد ورود ۱۰۰ درصدی این باطری ها به کشور را به ۳۵ درصد تقلیل دهد. همچنین ترانزیت پسماند ویژه و خطرناک تحت کنوانسیون بازل در کشور، ممنوع شد.

وی از تشدید نظارت سازمان حفاظت محیط زیست بر مدیریت پسماند پزشکی و اتوکلاوها خبر داد و اظهار کرد: برخی از بیمارستان ها در این زمینه اخطار دریافت کرده اند.

این مقام مسئول ضمن تاکید بر ضرورت انجام وظایف توسط تمام دستگاه‌های دولتی و غیر دولتی در زمینه مدیریت پسماند، تصریح کرد: جایگزینی پسماندها همچون استفاده از پلاستیک های زیست تجدیدپذیر و تهیه برنامه مدیریت پسماند برای شهرهای مختلف به ویژه شهرهای شمالی کشور از دیگر اقدام های صورت گرفته در دولت یازدهم برای مدیریت پسماند است.

وی با ابراز تاسف از تب فراگیر زباله سوز در کشور، اظهار کرد: به رغم برخورداری ایران از منابع عظیم نفتی، گازی و برقی؛ سوزاندن زباله یک اشتباه بسیار بزرگ است و از هیمن رو، تمام دنیا پس از تفکیک، بازیافت، تولید کمپوست، تولید گاز از مواد آلی زباله به سراغ سوزاندن باقی مانده ناچیز زباله ها و تولید برق از آن می رود. یعنی اصل مدیریت بر تفکیک و بازیافت نهاده می شود.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در مورد اولویت‌ های همکاری میان سازمان حفاظت محیط زیست با شهرداری و شورای شهر تهران، گفت: در شهر تهران با دو چالش عمده افزایش جمعیت و تراکم، توسعه ناهنجار شهری مواجه هستیم.

شهر تهران تابع هیچ شرایط و مقرراتی نیست

وی با تاکید بر اینکه هر شهری در دنیا تابع مقررات و ضوابطی است، تصریح کرد: اما متاسفانه شهر تهران در سال های گذشته تابع هیچ شرایط و مقرراتی نبوده است تا جایی که طرح جامع شهر تهران از مجموعه شهری و طرح تفصیلی از طرح جامع فاصله دارد.

این مقام مسئول با ذکر نمونه منطقه ۲۲ و بلندمرتبه سازی های صورت گرفته در این منطقه، اظهار کرد: تهران به نقطه ای رسیده است که هر گونه بارگذاری جدید در آن منجر به تشدید مشکلات و بدتر شدن اوضاع خواهد شد. زیرا ظرفیت بارگذاری صنعتی و جمعیتی تهران سال ها پیش به اتمام رسیده است.

متصدی ادامه داد: از سوی دیگر سه چالش عمده شهر تهران؛ آلودگی هوا، پسماند و آب است که البته چالش آلودگی هوا طی سال های گذشته تا حدودی مرتفع شده ولی رفع کامل آن نیازمند استمرار برنامه های مختلف در این زمینه همچون مدیریت حمل و نقل و ترافیک و افزایش سیستم‌های حمل و نقل عمومی است.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص چالش آب نیز گفت: در حالیکه با چالش خشکسالی و کمبود منابع آب مواجه هستیم اما همچنان شاهد افزایش روزانه میزان مصرف آب هستیم تا جایی که به رغم تامین آب مورد نیاز تهران از چهار سد، همچنان شاهد چالش هایی در این حوزه هستیم.

وی ادامه داد: یکی از دلایل این موضوع، افزایش بارگذاری جمعیت و صنعت در شهر تهران یا به عبارت دیگر توسعه صنعتی و جمعیتی در شهر تهران است که به تبع آن، مصرف آب نیز بالا می‌رود.